top of page

Pantone 2023 İlkbahar/Yaz Renk Trendleri

Renklerle oynamaya hazır olun! Pantone, 2023 yılının ilkbahar yaz sezonunda öne çıkan renkleri açıkladı!

Pantone Renk Enstitüsü, bu sene podyumlara ve sokaklara hükmedecek renkleri açıkladı. Göz alıcı parlak renklerden rahatlatıcı pastellere, iki ucu bambaşka olan bu renk paleti son birkaç senedir içinde bulunduğumuz sürecin ve girdiğimiz yeni çağın bir yansıması olarak kabul edildi. Pandemi sonrası değişen dünyayla birlikte ortaya çıkan yeni özgürlük kavramlarımız, yeni arayışlarımız ve heyecanlarımıza eşlik eden yepyeni bir yaşama sevincine birer ayna tutan bu renkler için Pantone Renk Enstitüsü “Şansımızı denemeye ve bu yeni özgürlük duygusunun tadını çıkarmaya başladığımızda içimizde beliren yaşam sevincini temsil eden hem parlak hem sakinleştirici tonlar mevcut. Zıt renk tonları ise, kendimizi yeni ve heyecan verici şekillerde ifade etme ihtiyacını sembolize ediyor” açıklamasını yaptı.


Sadece bakarken bile içimizi kıpır kıpır etmeye yeten parlak pembeler, maviler, kırmızılar ve yeşillerin enerjisi yeniden doğuşun verdiği o heyecanın temsilcisi niteliğindeyken; pastel mavi ve yeşillerle birlikte toprak tonları da ihtiyaç duyduğumuz durağanlığa, sakinliğe, dinliğe ve huzura ayna tutuyor.


İlhamını tamamen insandan alan bu renkleriyse Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman, “2023 İlkbahar/Yaz renkleri, girdiğimiz yeni çağı yansıtacak şekilde seçildi. Gerçeklerden kaçışı gerçekçilik, erdemlilik ve neşeyle birleştirerek mod ve renkler arasındaki ekstrem zıtlıkları keşfe çıkıyoruz. Bu sezonun renk hikâyesinde kullanışlılık ve basitlikle birlikte hem mod yükseltici hem de hayatın olmazsa olmazı olan ‘oyun’ hissiyatı var” şeklinde tanımlıyor.


Kaynak: Oggusto

6 görüntüleme0 yorum
bottom of page